Savitarpio palaikymo grupių patirtys ir patyrimai

Advento vainikas su žvake.

Prieš žengiant žingsnį į naujuosius 2024 metus, norisi stabtelėti ir prisiminti įsimintiniausias SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyriaus socialinio darbo specialistų organizuojamų savitarpio palaikymo grupių veiklas ir patirtis.

Trečius metus iš eilės vykęs rudens veiklų ciklas „Padovanok sau rudens“, kurį organizuoja ir veda SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyriaus socialinio darbo specialistės Vilija Perevičienė, Aušra Ališauskienė, Rasa Vaičekonytė ir Aistė Šalygina, kaip visada suteikia nepaprastai daug gerų emocijų, jaudulio, kartais šiek tiek nerimo ir visada pasididžiavimo. Pasaulis visada atrodo šiek tiek geresnis, kai kažką padarome ne vien dėl savęs, tačiau ir dėl kitų. Todėl šių metų veiklose, nusprendėme daugiau dalytis tuo, ką turime savyje. Socialiniame darbe nuolat augame ir tobulėjame, per ilgus praktinės veiklos metus, sukaupėme nemažai resursų, įgūdžių, gebėjimų, metodikų ir įrankių, kuriais nusprendėme pasidalyti su veiklose dalyvaujančiais bendruomenės nariais.

Šiais metais „Padovanok sau rudens“ vyko keturi aštuonių veiklų susitikimai. Kiekvienas susitikimas ir veikla buvo nukreipta į kūrybiškumo ir emocinio intelekto ugdymą, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžių lavinimą ir stiprinimą, savo stiprybių ir silpnybių paieškas, naujų tikslų kūrimą.

Žurnalų nuotraukos ant stalo. Koliažo techinka. Jau pirmojo susitikimo metu veiklų dalyviai buvo įtraukti į kūrybinę kelionę- susipažinimui, savo norų ir lūkesčių pristatymui pasirinkta sielos koliažo metodika (plačiau apie metodiką ir jos taikymą galite sužinoti ankstesnių veiklų apžvalgoje, kurią rasite čia: https://www.kaunorspc.lt/2023/01/02/veiklu-ciklo-padovanok-sau-rudens-apzvalga/). Dalyviai, savo intuicijos vedami, paruošė pristatymą apie save. Susipažinimui pasitelkus sielos koliažo techniką, pavyko sukurti laisvumo ir paprastumo jausmą- dalyviai noriai kūrė savo unikalias kortas, kuriose atsispindėjo tai, kas jiems buvo svarbiausia, kuo jie tikėjo, siekė, norėjo. Norintys- kortas trumpai aptarė ir pasidalijo lūkesčiais su kitais, kiti pasiliko su savo mintimis ir troškimais.

Meninės raiškos kelionė tęsėsi su Centro Šeimos gerovės skyriaus psichologe Neringa Sutkute, kuri supažindino ir padėjo išbandyti, bei pasimėgauti EBRU- tapybos ant vandens meno teikiamu malonumu (daugiau apie tapybos ant vandens meną rasite čia: https://www.kaunorspc.lt/2023/01/02/veiklu-ciklo-padovanok-sau-rudens-apzvalga/). Kūryboje mes galime atsiskleisti tokie, kokie esame- be įtampos, nusistovėjusių stereotipų, be pastangų įtikti ar atitikti kieno nors lūkesčius. Galime tiesiog mėgautis buvimu savimi ir laisvai reikšti savo susikurtą, jaučiamą ar siektiną vaizdinį. Tapyba ant vandens padėjo dalyviams susitelkus į save perkelti emocijas ant popieriaus lapo, taip sukuriant unikalų meninį vaizdinį.

Antrasis susitikimas buvo nukreiptas į asmeninių kompetencijų ugdymą, bei stiprinimą. Jo metu dalyvius supažindinome su universalia projekcine metodine priemone, padedančia žmogui pažvelgti į savuosius vidinius resursus, juos atrasti, įsivardinti ir įgalinti veikti. Pasitelkus „Atradimų sodo“ metaforines korteles, skatintas asmens savęs pažinimas ir priėmimas, ugdant gebėjimą kūrybiškai mąstyti, ieškoti savo stipriųjų savybių, atsakymų į kylančius klausimus, išsikeliant savo asmeninius tikslus. Šiandien jau galime pasidžiaugti ir tuo, kad Profesinių kompetencijų tobulinimo centro skelbtame Lietuvos socialinio darbo inovacijų konkurse Kauno rajono socialinių paslaugų centrui už inovaciją „Metaforinių kortelių rinkinys „Atradimų sodas“” buvo įteiktas Lietuvos socialinio darbo inovacijų konkurso apdovanojimas Paslaugų gavėjų įgalinimo kategorijoje (informacija https://www.kaunorspc.lt/2023/12/12/kauno-rajono-socialiniu-paslaugu-centrui-socialinio-darbo-inovaciju-apdovanojimas/)

Dalyvių reakcijos panaudojant metaforines  korteles, kaip visada ypatingos, tarsi kiekviena ištraukta kortelė duotų aiškų atsakymą į kylantį klausimą, parodytų kelią, kuriuo reikėtų eiti. Patys dalyviai kūrybiškai ir jautriai analizavo ir vertino, svarstė ir planavo.

Po jautrios ir atviros kelionės po asmeninius sodus, pasinėrėme į praktinį užsiėmimą- grupės dalyviai gamino veiklų organizatorių sukurtą ir jau nuo 2021 m. praktinėje socialinio darbo veikloje naudojamą įrankį- metodinę priemonę „Šeimos kalendorių“. Tai lengvai kasdienybėje pritaikomas įrankis, padedantis siekti užsibrėžtų tikslų, stiprinti tarpasmeninius ryšius šeimose, kurti ir per įvairias veiklas puoselėti šeimos kultūrą ir ritualus. „Šeimos kalendorius“ tarp Centro paslaugų gavėjų yra itin populiarus ir dažnai naudojamas įrankis, suartinantis šeimos narius bendriems tikslams, nes kartu yra praleidžiamas laikas planuojant veiklas, išklausant vienas kitą, atliepiant kiekvieno šeimos narios lūkesčius, siekiant susitarimų ir taisyklių laikymosi šeimoje.

Veiklų ciklo metu išmėginta ir filmų terapijos jėga, o stiprinant dalyvių savigarbą ir motyvuojant siekti asmeninio tobulėjimo, buvo pasitelktas Virdžinijos Satir (1916- 1988) sukurtas unikalus asmeninio tobulėjimo įrankis- „Penkios laisvės“. Satir, socialiniame darbe dar vadinama „šeimos terapijos motina“, yra sakiusi, kad kiekvienas asmuo yra vertingas, unikalus, sakralus, kiekvienas turi gėrį savo sieloje. Jos filosofija buvo, kad kiekvienas žmogus pats yra savo sprendimų autorius ir svarbus yra tas procesas, kuris prasideda nuo savęs paties. Ji teigė, kad svarbu yra suprasti, jog pokyčiai vienoje gyvenimo srityje, įtakoja pokyčius kitoje srityje, bet svarbu išdrįsti keistis. Vis tik dažnai pokyčiai žmones gąsdina labiau, negu tas „blogis“, kuriame jie gyvena dabar. V. Satir teigia, kad žinant ir naudojant penkias pagrindines laisves, pokyčiams pasiryžti būna kur kas lengviau. Ji išskyrė 5 pagrindines laisves, kurios jos teigimu, yra pačios svarbiausios, siekiant pokyčių, t. y.: laisvė matyti ir girdėti tai kas dabar vyksta, vietoje to kas turėtų būti, ar kas bus. Laisvė pasakyti ką jauti ir galvoji, vietoj to, ką turėtum jausti ir galvoti. Laisvė jausti, ką iš tikrųjų jauti, vietoje to, ką tu turėtum jausti. Laisvė paprašyti to ko trokšti, vietoje to, kad nuolat lauktum leidimo paprašyti. Laisvė imtis rizikos, vietoj to, kad laikytumeis „saugios pozicijos“. V. Satir teigia, kad jei kiekvienas dažniau naudotųsi savo turimomis laisvėmis, sugebėtų išsilaisvinti nuo stereotipų, sustiprintų pasitikėjimą savimi, gebėtų drąsiai elgtis taip, kaip jam pačiam atrodo teisinga.

Įtraukiant terapinio filmuko peržiūrą (filmuko nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=YYypCmXTAHs), reflektuota ir aptarta, kokiose situacijose, kokia laisvė galimai pasireiškia, kokia jos įtaka asmens gyvenimui, jo pasirinkimams, pasekmėms. Filmo terapija padeda atsipalaiduoti, nusiraminti, susikoncentruoti, padeda praplėsti akiratį, keičia suvokimą, motyvuoja ir įkvepia. Grupinė refleksija padeda ugdytis drąsą, skatina geriau pažinti save ir priimti kitus, didina savivertės jausmą. Buvo jauku ir gera išgirsti dalyvių unikalius pastebėjimus, jiems kilusias asociacijas, jausmus, prisiminimus.

Paskaitos akimirka. Veiklų ciklo baigiamasis susitikimas vyko simbolinę dieną- lapkričio 29 d., kada minima ir Tarptautinė žmogaus teisių gynėjų diena. Todėl solidarizuojantis su akcijos „16 dienų prieš smurtą prieš moteris“ organizatoriais ir palaikytojais, inicijuotas bendruomenės susitikimas su Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno rajono policijos komisariato II- ojo veiklos skyriaus vyriausiais tyrėjais ir bendruomenės pareigūnais Linu Rudžiu ir Gintaru Kerševičium. Pareigūnai mielai pasidalijo savo ilgamete darbo patirtimi, prevenciniais tikslais kalbėjo apie smurto problematiką, prevenciją ir pagalbos būdus, taip pat dalyvius supažindino su apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimais ir jo taikymu.

Po įdomaus ir naudingo susitikimo su pareigūnais, veiklų ciklo dalyviai buvo pakviesti į šventinį užsiėmimų užbaigimą, kurio metu kiekvienas sau pynėsi Advento vainiką. Meninio užsiėmimo metu dalyviai atsisveikino, reflektavo patirtis.

„Padovanok sau rudens“ visada ypatingas, visada kitoks. Visada susitikimai būna jaukūs, pokalbiai atviri, išsiskyrimai liūdni, bet viltingi, kad kiekvienas dalyvis išsineša kažką unikalaus, skirto tik jam. Tikime, kad tai, kuo dalinamės šių užsiėmimų metu, tikrai yra prasminga, naudinga ir kuria pridėtinę vertę tiek mums, kaip socialinio darbo specialistams, tiek savo dalyvavimu mus džiuginantiems bendruomenės nariams.

Kaip visada tariame nuoširdų ačiū mus visada draugiškai priimančiai Kauno rajono savivaldybės administracijos Zapyškio seniūnijai. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno rajono policijos komisariato II- ojo veiklos skyriaus vyriausiems tyrėjams ir bendruomenės pareigūnams Linui Rudžiui ir Gintarui Kerševičiui, kurie mielai ir geranoriškai sutiko priimti mūsų kvietimą ir pasidalyti savo žiniomis bei patirtimis su bendruomenės nariais. Na ir žinoma, kad pati didžiausia padėka skirta mūsų idėjomis patikėjusiems ir į veiklas įsitraukusiems Kauno rajono bendruomenės nariams. Džiaugiamės, kad turėjome galimybę su jumis susipažinti, būti ir bendrauti. Ačiū, kad skyrėte laiko ne tik mums, bet ir sau, tikime, kad jis tikrai buvo naudingas ir prasmingas.

Grįžtamojo ryšio anketų rezultatus rasite čia: www.manoapklausa.lt/res/157653975238251/  Ir akimirkos:

SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyriaus socialinio darbo specialistės Vitalija Mockienė, Raminta Rainienė, Audronė Kanapinskienė ir Ingrida Valuckienė organizavo moterų savitarpio paramos grupę, kurioje dalyvavusios moterys lavino bendravimo įgūdžius, savo kūrybiškumą, mokėsi pažinti save, savo jausmus ir emocijas,  atliepti savo poreikius, siekė atrasti ryšį su kitomis moterimis, ugdė pasitikėjimą savimi. Įvairiose grupės veiklose ir išvykose dalyvavo dešimt moterų, kurios savo įsitraukimu sukūrė draugišką ir jaukią grupės atmosferą.

Savitarpio paramos moterų grupės tikslas – padėti atpažinti savo emocinius poreikius, formuoti įgūdžius padedančius pasirūpinti savimi, sukurti saugią erdvę, kurioje galima atpažinti ir išveikti sunkias emocijas, atrasti vidinius resursus, pasijusti priimtai, suprastai, skatinti bendravimą ir draugystę su kitomis moterimis, bei bendradarbiavimą siekiant asmeninio augimo ir savivertės didinimo. Grupinės veiklos, kuriose dalyvavo moterys, buvo skirtos savivertės didinimui, emocinės paramos teikimui viena kitai, draugystės ir bendravimui tarp moterų skatinimui, žinių ir įgūdžių įgijimui, kurie padėtų tobulėti asmeniniame gyvenime. Socialinio darbo specialistės organizuodamos grupės veiklas orientavosi į tokių veiklų ir užsiėmimų organizavimą, kad grupės dalyvės jaustųsi jaukiai, palaikomos, suprastos ir stipresnės bendrystėje, kad galėtų augti ir ugdyti savivertės jausmą, bei pasitikėjimą savimi.

Pirmasis grupės susitikimas vyko 2023 m. kovo 9 dieną SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro Krizių centre. Krizių centro vedėja socialiniams reikalams R. Zaikauskienė dalyvėms pristatė skyriaus veiklas ir teikiamas paslaugas. Socialinė darbuotoja V. Pagirienė supažindino su kompleksine pagalba, kuri teikiama Krizių centro paslaugų gavėjų šeimoms, dalinosi gerąja patirtimi. Krizių centro darbuotojos atsakė moterims į kilusius klausimus, diskutavo kokią pagalbą gali gauti moterys atsidūrusios krizinėje situacijoje. Po atviros ir nuoširdžios diskusijos Šeimos gerovės skyriaus psichologė Neringa Sutkutė pakvietė dalyves į terapinį – edukacinį užsiėmimą – piešimą ant vandens (ebru technika). Ebru menas – tai tapyba ant vandens, kuriai nebūtina turėti jokių specialių meninių gebėjimų. Psichologė supažindino moteris su tapybos ant vandens atsiradimo istorija, papasakojo apie naudojamų medžiagų ir priemonių unikalumą, tapybos ant vandens teikiamą naudą. Terapinio užsiėmimo metu pajautėme, kad tapyba ant vandens ramina mintis, skatina kūrybiškumą, išlaisvina jausmus, gerina emocinę sveikatą, veikia atpalaiduojančiai. Proceso užbaigimo metu dalyvės džiaugėsi savo išjaustais su asmeniniu, unikaliu ir savitu anstspaudu sukurtais piešiniais.

Moterų grupė Raudondvario parkeBalandžio 4 dieną  grupės dalyves pakvietėme į Raudondvario dvare organziuotą  Amber Area edukacinę Velykinę programą – gintarinis margutis. Edukacijos metu susipažinome su Šv. Velykų šventės reikšme, senovinėmis tradicijomis, papročiais, gintaro atsiradimo istorija, dekoravome medinius kiaušinius su 100% natūraliais smulkaus gintaro gabaliukais. Meno terapija – puikus būdas labiau pažinti save ir atrasti vidinių resursų. Kiekvienos dalyvės sukurtas gintarinis margutis pasižymėjo savitu grožiu, išskirtinumu ir džiugino širdį.

Birželio 7 diena buvo skirta moterų sveikatai ir ligų prevencijos užtikrinimui. Rūpinimasis savimi yra svarbus dėl savęs vertinimo ir pasitikėjimo savimi. Sveika ir save prižiūrinti moteris jaučiasi geriau ir gali efektyviau įveikti kasdienius iššūkius bei pasiekti savo tikslus. VŠĮ Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centro akušerė R. Morkevičienė paskaitos metu akcentavo grupės dalyvėms kaip svarbu reguliariai tikrintis sveikatą, vykdyti ginekologinius tikrinimus, tokius kaip PAP testas ir mamografija, siekiant  anksti nustatyti gimdos kaklelio ar krūties vėžio riziką. Moterų susidomėjimą savo sveikata ir norą gauti informacijos parodė jų aktyvus dalyvavimas. Įvykusi diskusija buvo puiki galimybė išsiaiškinti neiaškumus, pasidalinti patirtimi ir gauti atsakymus į klausimus. Užsiėmimas paskatino bendravimą ir sąveiką tarp moterų, kurioje jos dalinosi savo patirtimi ir patarimais. Tokie pokalbiai gali būti labai naudingi visoms moterims ir padėti geriau suprasti  savo sveikatą bei rūpinimosi ja svarbą.

Mamos su vaikais gamtoje.Rugpjūčio mėnesį centro specialistės jau šeštus metus iš eilės tradiciškai organizavo vaikų dienos stovyklą Vasaros fiesta ir šį kartą grupės dalyvės buvo pakviestos dalyvauti kartu su savo vaikais ir prisidėti prie šventės organizavimo. Dalyvavimas užsiėmimuose kartu su savo vaikais tai puikus būdas stiprinti tėvystės įgūdžius, o smagiai praleistas laikas gamtoje su savo atžalomis stiprina tarpusavio ryšį. Vasaros fiestoje sulaukėme svečių iš Kauno r. visuomenės sveikatos biuro, sveikatos stiprinimo specialistų, Karolinos ir Dovydo. Karolina – trenerė, kuri mus pakvietė susipažinti su joga. Jogos praktikos teikia naudą ne tik kūnui, bet ir protui bet kurio amžiaus žmogui. O kol vieni mankštinosi, kiti smagia leido laiką su Dovydu įsitraukdami į komandinius žaidimus.

Rugsėjo 29 dienos rytą su  nuotaikingai ir smalsiai nusiteikusiomis moterimis vykome į pažintinę ekskursiją po Birštoną. Visų pirma užkopėme į Birštono apžvalgos bokštą. Džiugu, kad kai kurioms tai buvo pirmas kartas, o kai kurios įveikė savo aukščio baimę ir visoms užlipusioms buvo atlyginta nuostabiu atsiveriančiu šios vietovės kraštovaizdžiu. Pasigrožėjusios gamta, linksmai nusiteikusios ir įgavusios drąsos tęsėme kelionę. Su išlaisvinančiomis skanduotėmis ir neblėstančiomis šypsenomis veiduose lankėme kitas gražias Birštono vietas, o kad ekskursija taptų linksmesnė ir ugytume savo pasitikėjimą savimi pakeliui leidomės ir į smagų žaidimą foto medžioklė. Buvo smagu stebėti, kaip moterys išsilaisvina iš susikaustymo, nuostatų ir skleidžia sparnus nepatirtame nuotykyje.

Savitarpio paramos moterų grupės užbaigimui ir aptarimui, adventinio laikotarpio metu, dalyvės buvo pakviestos į Vilkijos biblioteką. Susitikimą pradėjome nuo SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyriaus socialinio darbo specialisčių ir psichologo komandos sukurtos metodinės priemonės – metaforinių kortelių ,,Atradimų sodas‘‘. Susitikimo metu dalyvėms pristatytas emometro įrankis, padedantis matuoti ir suprasti savo emocijas, aptarta emocinio intelekto svarba mūsų emocinei ir socialinei gerovei. Dalyvės analizavo konflikto sampratą ir joms pačioms būdingas konfliktų sprendimo strategijas.  Bibliotekininkė J. Bačėnienė papasakojo apie bibliotekoje organizuojamus renginius, vykdomas veiklas, mokymus, pakvietė socialinio darbo specialistes bendradarbiavimui ir įsitraukimui į bendras veiklas, o grupės dalyves būti aktyviomis ir drąsiomis įsitraukiant į bendruomenines veiklas.  Susitikimo pabaigoje grupės dalyvės reflektavo apie moterų savitarpio paramos grupės veiklas, išgyventus patyrimus, atrastus naujus potyrius ir savo vidinių resursų atradimą. Dalyvės grįžtamąjį ryšį pateikė ir užpildydamos apklausos anketą. Su rezultatais galima susipažinti Čia.

Nuoširdžiai dėkojame SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų skyriaus Krizių centro vedėjai socialiniams reikalams Rasai Zaikauskienei už šiltą ir draugišką priėmimą iniciatyvoms ir veikloms vykdyti. Esame dėkingi VŠĮ Vilkijos Pirminės sveikatos priežiūros centro akušerei Reginai Morkevičienei už pravestą paskaitą moterims. Dėkojame Vilkijos apylinkių seniūnui Arūnui Bačiūnui, kuris palaiko socialinio darbo specialisčių iniciatyvas. Taip pat esame dėkingi Vilkijos miesto bibliotekos bibliotekininkei Jolantai Bačėnienei už priėmimą ir suteiktas patalpas moterų grupės užbaigimo ratui.

Akimirkos iš veiklų:

 

Skip to content