Vaikų išvyka į Lietuvos etnokosmologijos muziejų

SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centras, įgyvendindamas LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą tęstinį projektą „Garliavos vaikų dienos centras“, Kauno rajono vaikams organizuoja užimtumą, išvykas, susitikimus.

Garliavos vaikų dienos centro vaikai birželio 20 dieną vyko į Lietuvos etnokosmologijos muziejų, esantį Kulionių kaime, Molėtų rajone. Lietuvos etnokosmologijos muziejus yra pirmas ir vienintelis tokio pobūdžio muziejus pasaulyje. Muziejaus esmė – žmogaus ir žmonijos ryšiai su Kosminiu pasauliu. Muziejaus pastatas imituoja medį: šaknys, kamienas, lapija. Muziejaus ekspozicija prasideda požemyje  ir veda aukštyn, kol liftu pakylame į apžvalgos aikštelę.

Planuojant kelionę, su vaikais buvo kalbama apie dangų, kosmosą, visatą. Todėl buvo įdomu palyginti vaikų ir muziejaus darbuotojų apibūdinimus. Dangų vaikai apibūdina kaip mėlyną aukštą vietą, kur yra skirtingų formų bei rūšių debesys. Muziejaus darbuotojų teigimu, tai virš mūsų esanti erdvė su debesimis, su Saule, su žvaigždėmis naktį. Iš dangaus krinta lietus ir sniegas. Tačiau Dangus rašomas ir iš didžiosios raidės – tai aukščiausių dvasinių substancijų erdvė – dievų pasaulis.

Kosmosą vaikai supranta kaip vietą, kur nėra oro ir žemės traukos, bet yra žvaigždės, planetos ir galaktikos. Pasak etnokosmologų, tai graikiškos kilmės žodis, akcentuojantis mus supančios erdvės ir joje esančių šviesulių tvarką ir harmoniją.

Vaikų nuomone visata yra didesnė už kosmosą, su devyniomis planetomis ir žvaigždėmis, kurios šviečia dieną ir naktį. Mokslininkų teigimu, šis terminas pretenduoja aprėpti absoliučią mus supančio pasaulio visumą. Viskas – materija, energija, erdvė ir laikas – viskas priklauso Visatai.

Vaikus sužavėjo vienoje iš ekspozicijų salių sėdintis ir laikraštį apie astronomiją bei dangaus kūnus skaitantis ateivis. Didelį įspūdį mažiesiems muziejaus lankytojams paliko kėlimasis liftu į keturiasdešimties metrų aukštyje esančią uždarą muziejaus apžvalgos aikštelę. O labiausiai jiems patiko pasakojimas apie Supernovą. Vaikai stebėjosi, kad žvaigždės yra taip toli ir jų tiek daug (ekskursijos vadovo teigimu, visatoje žvaigždžių daugiau, nei Žemėje smėlio smiltelių). Taip pat juos stebino faktas, kad saulė dar palyginti labai jauna, jai tik 10 milijonų metų.

Vaikai smagiai leido laiką muziejaus kieme tarp didžiulių akmenų, kur netolimoje ateityje bus statomi akmeniniai stulpai, tarnausiantys kaip saulės laikrodis. Jiems patiko ir muziejaus lauko ekspozicija.